Porady

Schody drewniane

Schody w domu czy piętrowym mieszkaniu często stanowią wyzwanie. Wybór odpowiedniego modelu, wykończenia nie jest łatwym zadaniem. 

Jednak schody często znajdują się w centralnym miejscu salonu czy przedpokoju i przykuwają uwagę. Jaki rodzaj schodów drewnianych warto wybrać?

Dlaczego drewniane schody?

Drewniane schody to doskonały wybór do każdego domu i mieszczania. Uniwersalny materiał, który pasuje do każdego stylu wnętrzarskiego, można bez problemu dobrać kolorem do podłogi, czy innych mebli. Dodatkowo, drewno to materiał najlepiej izolujący, dlatego hałas generowany przez kroki – szczególnie, jeśli schody znajdują się np. w salonie – będzie najmniej uciążliwy. 

Jakie gatunki drewna sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim twarde gatunki drewna, które są odporne na uszkodzenia czy ścieranie. Są to np rodzime gatunki – buk czy dąb – oraz drewno egzotyczne. Należy pielęgnować je tak samo, jak deski podłogowe.

Rodzaje schodów

Wśród schodów wybieranych do domów możemy wyróżnić:

  • schody kręte – idealnie sprawdzają się w mieszkaniach, w których nie ma zbyt wiele miejsca. Są również niezwykle efektowne i wyposażone w delikatną, ażurową barierkę, mogą stanowić piękną ozdobę domu. Dla wielu osób, są jednak najmniej wygodne w użytkowaniu.
  • schody modułowe – ich stopnie  opierają się na nośnej konstrukcji wykonanej z modułów metalowych lub drewnianych. Są minimalistyczne, sprawdzają się w nowoczesnych miejscach oraz w takich domach, w których nie ma miejsca na bardziej tradycyjne rozwiązanie.
  • schody betonowe  to tradycyjny rodzaj schodów, najczęściej wybierany w domach jednorodzinnych. Są szerokie, wygodne i stabilne, jednak zajmują dużo miejsca. 
  • schody policzkowe – są wykonywane w zakładzie stolarskim, a następnie montowane w domu. Stopnie opierają się w nich na belkach policzkowych.