Porady

POSTARZANIE DREWNA

POSTARZANIE DREWNA

Postarzana drewniana podłoga to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Wszystko wygląda na to, że w kolejnych, nadal będzie królować na salonach. W jaki sposób można uzyskać piękny efekt postarzanego drewna? Sprawdź!

W jaki sposób można ręcznie postarzyć drewno?

Szczotkowanie

Najprostsza i najpowszechniejsza technologia postarzania drewna to szczotkowanie – inaczej strukturyzacja.

Szczotkowanie polega na mechanicznym usuwaniu najbardziej miękkich zewnętrznych włókien drewna, dzięki czemu faktura surowca staje się bardziej surowa, uwypuklona. Dzięki strukturyzacji wydobyta zostaje głęboka barwa drewna oraz uwidocznione słoje.

Faktura podłogi szczotkowanej jest jedyna w swoim rodzaju. Dzięki takiej obróbce, drewno jest bardziej odpowne na ścieranie, dzięki czemu idealnie sprawdza się na podłodze w salonie, domowym biurze czy przedpokoju.

Nanoszenie śladów kornika

Postarzanie drewna metodą kronikowania – choć brzmi niebezpiecznie – nie wpływa negatywnie na żywotność drewna. Polega na wykonaniu zacięć i rys na powierzchni drewna oraz żłobieniu “drogi kornika” przy wykorzystaniu specjalnych narzędzi.

Heblowanie

To znana od wieków technika obróbki drewna, pozwalająca nadać mu pożądany kształt i gładkość. W przypadku postarzania, pozwala na uzyskanie nieregularnej, falowanej powierzchni, imitującej stare, kilkudziesięcioletnie drewno.

Barwienie drewna

Odpowiedni olej lub lakier także mogą zostać wykorzystane w procesie barwienia drewna. Produkty te posiadają pigmenty rozjaśniające lub przyciemniające naturalny kolor surowca. Dzięki temu, pomagają uzyskać efekt postarzanej podłogi, jednocześnie oferując jej zabezpieczenie przed uszkodzeniami zewnętrznymi.