Porady

Podłogi drewniane w stylu eko

Z tęsknoty za naturą i chęci powrotu do korzeni zrodziła się estetyka eko. Wnętrza w tym stylu cechuje prostota,minimalizm oraz wyraz dbałości o naszą planetę. Jak podłogi drewniane odnajdują się w nurcie eko?

Wnętrze w stylu eko

Pomieszczenia inspirowane stylem eko cechują się przede wszystkim nawiązaniami do natury. Są minimalistycznie wyposażone w niezbędne przedmioty. Celem tego stylu jest jednak nie tylko powrót do przyrody, ale i troska o środowisko. Co sprawdza się w nim najlepiej?

Drewniana podłoga

To oczywisty wybór do mieszkania w stylu eko. Jednak nie każde deski będą do niego pasować. Najlepiej postawić na proste, jednorzędowo ułożone drewno rodzimych gatunków – takich, jak dąb czy jesion.

Samo drewno nie powinno być lakierowane. W stylu eko postaw na olejowanie oraz podkreślenie naturalnej struktury desek, np.przez szczotkowanie.

Stonowane kolory

Urządzając wnętrze w stylu eko, postaw na stonowaną paletę kolorystyczną. Najlepiej postaw na trzy kolory – neutralne, wyciszające i stonowane beże, biel czy szarości, które będą stanowić bazę wykończenia. Wnętrze możesz ożywić, wprowadzając zdecydowane akcenty w kolorze pomarańczowym, żółtym czy zielonym.

Naturalne materiały

Jeżeli urządzasz wnętrze w stylu eko, zanim kupisz jakikolwiek produkt – zastanów się. Każdy zakup powinien być przemyślany, produkowany czy pozyskiwany w zrównoważony sposób oraz niezbędny. Najlepiej wybieraj naturalne materiały – drewno,wiklinę, len, bawełnę, jutę, rattan czy korek – meble i dodatki od polskich producentów. 

Meble w stylu eko

Powinny być połączeniem prostego stylu i naturalnych materiałów. Część możesz wykonać samodzielnie – np. z palet (łóżko) czy pieńków (stolik kawowy). W kuchni może sprawdzić się kamienny blat, gliniane donice na świeże zioła.  Wykorzystaj też stare meble “z piwnicy u dziadka”, którym możesz dać nowe życie, rozglądaj się w sklepach za używanymi meblami. Dzięki nim urządzisz nie tylko mieszkanie w stylu eko, ale i wnętrze z duszą!