PORADY

drzwi wejściowe
Drzwi > 7 czerwca 2018

Jak wybrać drzwi wejściowe?

Nie jest przesadą stwierdzenie, że drzwi wejściowe są wizytówką domu. Stanowią także naszą ochronę – przed odgłosami z zewnątrz, zimnym i gorącym powietrzem oraz potencjalnymi włamywaczami. Jakie drzwi zewnętrzne wybrać, by uzyskać jak największy komfort?

Odpowiedni materiał

Niestety – na materiale, z którego wykonane są drzwi zewnętrzne, nie warto oszczędzać. Najpopularniejsze na rynku są drzwi:

  • stalowe – charakteryzują się mocną ramą, są trwałe i stosunkowo tanie. Mogą być wykończone drewnem lub sklejką, co podnosi ich cenę. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosi zazwyczaj 1,3-1,5 W/(m 2 .K); trudno jest je ocieplić,
  • drewniane – to droższe drzwi – za ceną podąża jednak ich wyjątkowa jakość. Ich współczynnik ciepła może wynosić nawet 0,7-0,8 W/(m 2 .K), dzięki czemu idealnie chronią przed powietrzem z zewnątrz. Do tego szlachetnie wyglądają i z pewnością starczą na lata.
  • PCW – są najtańsze i najpowszechniejsze. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosi ok. 1-1,3 W/(m 2 .K) – ich parametry cieplne są dobre. Są to drzwi często wybierane nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę, ale także dzięki temu, że łatwo jest dopasować je do okien czy bramy garażowej,
  • aluminiowe – zdecydowanie najdroższe dostępne drzwi. Ich rama i ościeżnica są wykonane z profili aluminiowych, a skrzydło – z PCW lub włókna szklanego. Ich współczynnik ciepła jest niski – kształtuje się w granicach 1,3-1,4 W/(m 2 .K). Najlepiej sprawdzają się w domach, gdzie konieczne są duże drzwi.

Zwróć uwagę na parametry!

Jak wspominaliśmy – drzwi zewnętrzne muszą zapewniać Ci ciepło, ciszę i bezpieczeństwo. Przed dokonaniem wyboru sprawdź więc, czy:

  • drzwi mają budowę wielowarstwową – wtedy są znacznie cieplejsze, ponieważ umieszcza się w nich dużo materiału termoizolacyjnego.  Współczynnik przenikania ciepła w drzwiach zewnętrznych powinien wynosić nie więcej niż 1,5 W/(m 2 .K),
  • klasa wodoszczelności wynosi przynajmniej 3 – 4,
  • mają wysoki wskaźnik izolacyjności akustycznej R A – przynajmniej 30 dB,
  • na całym obwodzie posiadają co najmniej dwie uszczelki,
  • mają wysoką klasę trwałości mechanicznej – co najmniej 5.

Czy warto wybrać drzwi antywłamaniowe?

Zdecydowanie tak! Takie drzwi pomogą nam zabezpieczyć się przed niechcianymi gośćmi. Mają stalowe ramy i wzmocnioną stalowym ożebrowaniem konstrukcję a ich skrzydło jest zazwyczaj pokryte lub wzmocnione dwoma arkuszami blachy. Obwód skrzydła jest natomiast wyposażony w  bolce antywyważeniowe. Same drzwi powinny być zamykane na dwa zamki – centralny i wierzchni.

Drzwi wejściowe o 3 lub 4 klasie antywłamaniowości skutecznie zabezpieczą nas przed niechcianymi gośćmi. Przez co najmniej 20 minut powinny stawić opór włamywaczowi – co da dużo czasu na przybycie ochrony. Stalowe pręty i arkusze blachy uniemożliwiają wycięcie w drzwiach dziury, a w przypadku próby wyważenia – bolce zagłębią się w otwory ościeżnicy. Drzwi antywłamaniowe powinny mieć certyfikat, wystawiony przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej.

Wyboru drzwi wejściowych lepiej nie ograniczać do spojrzenia na ich kolor i cenę. Dobrze dobrane, zapewnią nam nie tylko znacznie lepszy komfort codziennego życia, ale także ochronę. Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiednich drzwi zewnętrznych – skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy Ci wybrać drzwi idealne do Twoich czterech ścian.

MASZ PYTANIE?
NAPISZ DO NAS

telefon

91 455 32 46
693 63 33 11
693 63 19 75

mail

salon@ iwconcept.com.pl

placeholder

CENTRUM PODŁÓG I DRZWI

ul. Santocka 39
71-083 szczecin

otwarte

Pon - Pt
10:00 - 17:00
Sobota
10:00 - 14:00