PORADY

wentylacja drzwi łazienkowych
Drzwi > 14 lutego 2019

Wentylacja drzwi łazienkowych

Łazienka to pomieszczenie, w którym wilgotność powietrza jest zdecydowanie najwyższa w całym mieszkaniu. Odpowiadają za to długie kąpiele, pralki oraz – przede wszystkim – zamknięte drzwi. Przy nieodpowiedniej wentylacji, bardzo łatwo pojawia się tam problem wilgoci. Jakie drzwi wybrać, by nie dopuścić do jego powstania?

Co mówi prawo?

Czy wiesz, że kwestia wentylacji drzwi łazienkowych jest uwarunkowana przez prawo budowlane? Zgodnie z regulacjami ustawodawcy, drzwi łazienkowe muszą mieć minimum 80 cm szerokości i przynajmniej 2 m wysokości. Muszą również otwierać się na zewnątrz i posiadać otwory wentylacyjne, umożliwiające obieg powietrza pomiędzy zamkniętą łazienką a resztą domu.

Para wodna – palący problem

Głównym źródłem wilgoci w łazience jest powstająca podczas korzystania z niej para wodna. Szacuje się, że średnio podczas kąpieli, wytwarza się jej ponad 1000 g. Jeśli brak prawidłowej wentylacji, para wodna ulega skropleniu wraz ze spadkiem temperatury w łazience i osadza się na łazienkowej armaturze, na ścianach i podłodze.

Skraplająca się para wodna tworzy idealne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, te drobnoustroje są groźne dla Twojego zdrowia!

Jaką wentylację w drzwiach wybrać?

Jeśli chodzi o wybór wentylacji dla drzwi łazienkowych, możesz zdecydować się na jedno z trzech rozwiązań:

  • tuleje wentylacyjne – dyskretne rozwiązanie, które polega na na nawierceniu u dołu skrzydła drzwiowego kilku otworów zwanych tulejami. Zapewniają one swobodną wymianę powietrza między łazienką a resztą Twojego domu,
  • podcięcie wentylacyjne – podcięcie fragmentu lub całej szerokości dolnej części drzwi. Dzięki takiemu działaniu powstaje szczelina, która umożliwia swobodną cyrkulację powietrza,
  • kratka wentylacyjna – mało estetyczne kratki montowane w drzwiach. Ich powierzchnia powinna wynosić minimalnie 0,022 m2.

Każde z wymienionych rozwiązań jest dobre – różnią się głównie kwestią estetyki. Najważniejszą kwestią jest to, by nie zapominać o konieczności zastosowania w drzwiach łazienkowych rozwiązań, pozwalających na swobodną cyrkulację powietrza w całym domu.

MASZ PYTANIE?
NAPISZ DO NAS

telefon

91 455 32 46
693 63 33 11
693 63 19 75

mail

salon@ iwconcept.com.pl

placeholder

CENTRUM PODŁÓG I DRZWI

ul. Santocka 39
71-083 szczecin

otwarte

Pon - Pt
10:00 - 17:00
Sobota
10:00 - 14:00