PORADY

fot. Baltic Woods
Rodzaje drewna > 21 kwietnia 2017

Rodzaje drewna: Wenge

Drzewo rośnie w Afryce Centralnej, w Kongo i południowych regionach Tanzanii i Mozambiku. Gatunek rosnący we Wschodniej Afryce, panga – panga (stuhlmannii millettia) ma podobne usłojenie i strukturę, ale nie ciemnieje tak bardzo jak wenge.

Kolorystyka

Świeżo ścięte drewno w przypadku twardego wenge (laurentii millettia) ma kolor żółto – brązowy, ale pod wpływem światła w kilka miesięcy ciemnieje do głębokiego, jednolitego brązu, prawie czarnego, z odcieniami jaśniejszymi i ciemniejszymi tworzącymi właściwy deseń (właściwą kolorystykę). Dlatego ważne jest, by kupić materiał odpowiednio wysezonowany, zanim położymy drewno na podłodze. Po odpowiednio długim okresie sezonowania na drewnie uwidacznia się wyraźna granica między żółto-białym kolorem bielu, a twardzielą o właściwym, ciemnym, kolorze.

Właściwości

Wenge jest gatunkiem bardzo twardym i ciężkim, z doskonałą stabilnością wymiarową. Z powodu swojej twardości, jest gatunkiem trudnym w obróbce mechanicznej. Przy cięciu i innej obróbce zaleca się stosowanie narzędzi z ostrzami z węglików spiekanych.

Dzięki dużej odporności na ścieranie, wenge jest odpowiednim, gatunkiem stosowanym do pomieszczeń mocno użytkowanych i o dużym natężeniu ruchu. Z drewna wyrabia się głównie parkiety, elementy konstrukcyjne, stosuje w stolarstwie i elementach zdobniczych (ciemne wstawki w drewnianych podłogach, dekoracyjne elementy w łazienkach, galanterię drzewną).

Wenge (Spp Millettia, Laurentii Millettia (wenge), Stuhlmannii Millettia (panga panga). Inne nazwy: Awong, Mpande, Panga – panga.

Twardość Wenge: 61 MPa

MASZ PYTANIE?
NAPISZ DO NAS

telefon

91 455 32 46
693 63 33 11
693 63 19 75

mail

salon@ iwconcept.com.pl

placeholder

CENTRUM PODŁÓG I DRZWI

ul. Santocka 39
71-083 szczecin

otwarte

Pon - Pt
10:00 - 17:00
Sobota
10:00 - 14:00