PORADY

floor-1866663_960_720
Podłogi > 17 stycznia 2018

Twardość i stabilność drewna – na co zwrócić uwagę

Wybierasz wymarzoną podłogę do swojego domu, mieszkania czy biura? Nie kieruj się przy tym jedynie kolorem, wyglądem i ceną surowca! Równie duże (jeśli nie większe!) znaczenie odgrywają inne parametry – takie jak klasa twardości drewna i jego stabilność. Co oznaczają ich poszczególne wartości?

Klasa twardości drewna

Oznacza się ją, nadając drewnu odpowiednią klasę, od I do VI. Najniższa cyfra symbolizuje najmiększe drewno, a najwyższa –  najtwardsze. Dwie klasy – I (w której znajdują się m. in. osika i topola) oraz VI (m. in. heban i kokos) nie są wykorzystywane do robienia podłóg drewnianych. Gatunki drewna należące do I klasy są za bardzo podatne na zniszczenia, zarysowania i pęknięcia. Surowce zakwalifikowane do pozostałych klas są z powodzeniem wykorzystywane do robienia podłóg drewnianych. Są to w szczególności:

  • klasa II – modrzew, sosna,
  • klasa III – dąb, orzech,
  • klasa IV – jatoba, jesion,
  • klasa V – cis, palisander.

Im twardsze drewno wybierzesz, tym bardziej odporne będzie ono na ścieranie, zarysowania, wgniecenia i inne uszkodzenia, które mogą pojawić się w wyniku codziennego użytkowania podłogi.

Stabilność drewna

To właściwość, która jest ściśle związana z klasą twardości. Jej wysokość mówi o tym, jak odporne jest drewno na warunki zewnętrzne – wilgoć, temperaturę. Stabilność mierzy się, określając parametr paczenia się drewna – wylicza się różnicę między jego skurczem w poziomie (stycznym) a w pionie (promieniowym); im większa wartość, tym bardziej stabilne jest drewno.

Wyróżniamy pięć podstawowych poziomów paczenia drewna:

  • 6 – buk,
  • 4-5 – sosna, dąb,
  • 3-3,5 – jatoba, jesion,
  • 2-2,5 – orzech europejski, brzoza,
  • ok. 1,5 – merbau.

Drewna o wysokiej stabilności doskonale sprawdzą się w łazience, kuchni oraz w miejscach publicznych; nie pęcznieją i nie wybrzuszają się. Nadadzą się również do wykorzystania na zewnątrz, np. do wykonania tarasu. Gatunek o wysokiej stabilności musisz także wybrać wtedy, gdy planujesz zamontowanie ogrzewania podłogowego.

Zanim zdecydujesz się na zakup podłogi drewnianej – sprawdź klasę twardości i stabilność wybranego przez Ciebie surowca. Przeanalizowanie tych parametrów umożliwi lepsze dobranie drewna do Twoich potrzeb.

MASZ PYTANIE?
NAPISZ DO NAS

telefon

91 455 32 46
693 63 33 11
693 63 19 75

mail

salon@ iwconcept.com.pl

placeholder

CENTRUM PODŁÓG I DRZWI

ul. Santocka 39
71-083 szczecin

otwarte

Pon - Pt
10:00 - 17:00
Sobota
10:00 - 14:00