PORADY

Elite_Line_Nature_Collection_Jatoba_Elegance_-_D
Rodzaje drewna > 13 stycznia 2017

Rodzaje drewna: Jatoba

Jatoba znana się pod nazwą Courbaril Hymenaea, nazwana też Wiśnią Brazylijską. Inne jej nazwy: Algarrobo, Cuapinol, Jatahy, Kawanari, Paquio, Rode Locus, West Indian Locust. Występuje na terenach od południowego Meksyku, przez Centralną Amerykę, Indie, do północnych rejonów Brazylii, Boliwii i Peru.

Klorystyka

Biel świeżo ściętego drewna ma kolor szaro-biały, natomiast część twardzielowa skłania się do koloru łososiowego, czerwonego i pomarańczowego, czasem drewno ciemnieje do koloru czerwono-brązowego z przyprawionymi czarnymi smugami. Z jego właściwym pięknem, bogatą kolorystyką i ekstremalną twardością gatunek ten należy do najbardziej popularnych egzotycznych drewien na świecie.

Właściwości

Pomijając piękną czerwonobrązową kolorystykę, drewno to w dodatku charakteryzuje się dużą twardością i trwałością – jatoba jest niezmiernie gęstym i bardzo mocnym drewnem. Wobec jego dużej gęstości, brazylijska wiśnia jest trudna w obróbce mechanicznej (cięcie, wiercenie, struganie, szlifowanie), ale dzięki temu po szlifowaniu otrzymujemy bardzo równa i gładką powierzchnię. Jatoba jest gatunkiem drewna bardzo stabilnym.

Zastosowanie

Jatoba jest często używana na podłogi drewniane, elementy narzędzi ręcznych. Dzięki swojej twardości i dużej odporności na zużycie wytwarza się z niej podkłady kolejowe, obręcze kół i inne rzeczy. Wykonuję się również meble i inne produkty stolarskie.

Twardość Jatoby: 47 MPa

MASZ PYTANIE?
NAPISZ DO NAS

telefon

91 455 32 46
693 63 33 11
693 63 19 75

mail

salon@ iwconcept.com.pl

placeholder

CENTRUM PODŁÓG I DRZWI

ul. Santocka 39
71-083 szczecin

otwarte

Pon - Pt
10:00 - 17:00
Sobota
10:00 - 14:00