PORADY

Jak przygotować drewno do malowania
Bez kategorii > 13 września 2018

Jak przygotować drewno do malowania?

Drewno jest materiałem, który pozostawia Ci ogromną dowolność aranżacyjną. Niezależnie od tego, czy wykonasz z niego meble, podłogi czy elewację – idealnie nadaje się do malowania. Dzięki temu, możesz w każdej chwili odmienić wygląd Twojego domu!

Aby farba trzymała się na drewnie jak najdłużej, trzeba je dobrze przygotować. Jak to zrobić?

Oczyszczanie

Zanim zaczniesz wybierać kolor farby do drewna – dokładnie oczyść podłoże, które ma być malowane. Możesz zrobić to na dwa sposoby:

– mechaniczny – tym sposobem usuniesz z drewna wszelkie zanieczyszczenia – lakier, starą farbę, wosk. Do tej metody używa się zazwyczaj szczotki lub papieru ściernego o ziarnistości 150 – 200,

– chemiczny – polecany do usuwania bardziej uporczywych zanieczyszczeń. Pozwala pozbyć się fragmentów starych środków, które nie dają się usunąć metodą mechaniczną. Jak usuwać najpowszechniejsze plamy?

  • Wosk lub olej wyczyścisz, wcierając szczotką rozpuszczalnik w drewno,
  • starą farbę usuniesz roztworem mydła malarskiego i letnią wodą;

– termiczny – przy wykorzystaniu opalarki do drewna i szpachelki. Usuniesz nim stare płaty farby, które łatwo zejdą z powierzchni drewna. Stosując metodę termiczną, warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności – by nie uszkodzić drewna.

W wyniku dokładnie przeprowadzonego oczyszczania otrzymasz naturalne drewno – takie, jakie było przed pokryciem wszystkimi substancjami. Po przeprowadzeniu oczyszczania mechanicznego, chemicznego oraz termicznego, dokładnie oczyść drewnianą powierzchnię z pyłu! Zrób to odkurzaczem oraz wilgotną ściereczką.

rollerhttps://pl.pinterest.com/

Uzupełnianie ubytków

Jeśli na powierzchni drewna z upływem czasu pojawiły się ubytki – warto uzupełnić je przed malowaniem. Możesz do tego użyć szpachlówki w kolorze zbliżonym do barwy surowca. Uzupełnione powierzchnie należy wygładzić, a po wyschnięciu wyrównać papierem ściernym.

Suszenie

Przed malowaniem zadbaj o to, by drewno miało odpowiedni poziom wilgotności. Zbyt suche wchłonie zbyt dużą ilość lakieru czy impregnatu, a za mokre – może “nie przyjąć” środka, którym malujesz oraz wypaczać się, co będzie prowadzić do odchodzenia farby. Optymalna wilgotność drewna do malowania to:

– 8 – 16% wewnątrz pomieszczeń,

– do 20% na zewnątrz.

Środek gruntujący

Przed malowaniem drewna, warto zabezpieczyć je środkiem gruntującym. Zapewni to lepsze przyleganie farby, pięknie ją utrwali i będzie zapobiegać powstawaniu odprysków.

il_570xN.884756564_5lfkhttps://pl.pinterest.com/

Od tego, jak dokładnie przygotujesz drewno do malowania, zależy finalny efekt Twoich prac renowacyjnych. Jeżeli zależy Ci na tym, by farba nie odpryskiwała, pięknie się prezentowała i dobrze zabezpieczała drewno – zastosuj się do naszych porad!

MASZ PYTANIE?
NAPISZ DO NAS

telefon

91 455 32 46
693 63 33 11
693 63 19 75

mail

salon@ iwconcept.com.pl

placeholder

CENTRUM PODŁÓG I DRZWI

ul. Santocka 39
71-083 szczecin

otwarte

Pon - Pt
10:00 - 17:00
Sobota
10:00 - 14:00