Porady

Pielęgnacja podłogi olejowanej

Olejowanie podłogi wydobywa naturalne piękno drewna. Odpowiednio przeprowadzone, nie tylko zabezpiecza jego powierzchnię, ale także podkreśla słoje i sęki. Jak dbać o podłogę wykończoną olejem?

Podłoga olejowana – czyszczenie

Podłoga olejowana powinna być regularnie oczyszczana z piachu czy innych nieczystości. Niestety, olej nie jest tak odporny na uszkodzenia i zarysowania, jak lakier – zabezpiecza powierzchnię podłogi, jednak nie tak silnie. 

Podłogę możesz zamiatac, lub odkurzać, używając do tego odkurzacza ze szczotką o miękkim, najlepiej naturalnym włosiu. Warto robić to przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Podłoga olejowana – mycie

Po odkurzeniu, podłogę olejowaną należy wymyć – warto robić to przynajmniej raz w tygodniu. Najlepiej zrobić to przy pomocy płaskiego mopa z mikrofibry i specjalnego środka do oczyszczania tego typu powierzchni. Pamiętaj – zanim zaczniesz myć podłogę, odsącz mopa z nadmiaru wody. Olej dobrze zabezpiecza drewno przed wilgocią, jednak lepiej nie ryzykować uszkodzenia struktury materiału.

Podłoga olejowana – konserwacja

Aby mogła służyć długi czas, podłoga olejowana wymaga konserwacji.

Konserwowanie podłogi olejowanej nie jest trudnym zabiegiem. Pomaga zabezpieczyć ją przed zarysowaniem oraz odświeża wygląd. Aby przeprowadzić konserwację, wystarczy zastosować specjalny środek, przeznaczony do odświeżania podłóg olejowanych.

Podłoga olejowana idealnie sprawdza się w salonach czy sypialniach i pięknie podkreśla naturalny wygląd drewna. Jej pielęgnacja nie jest trudna, a wykonywana regularnie, przedłuży żywotność podłogi o lata.