PORADY

Podłoga pływająca
Podłogi > 4 grudnia 2018

Podłoga pływająca

Ogromny wpływ na to, czy drewniana podłoga będzie służyć Ci długie lata, ma sposób jej ułożenia. Odpowiednio przygotowane podłoże oraz poprawne ułożenie desek wpływają na to, czy podłoga nie skrzypi, nie wybrzusza się oraz mogą poprawić jej właściwości termoizolacyjne czy akustyczne.

Istnieje wiele różnych sposobów ułożenia paneli podłogowych lub desek drewnianych. Jednym z nich jest tzw. podłoga pływająca. Na czym polega i kiedy warto ją zastosować?

Podłoga pływająca – dlaczego warto?

Największą zaletą podłogi pływającej jest to, że pozwala deskom “pracować”. Naturalnym procesem w eksploatacji podłogi jest to, że drewno kurczy się i pęcznieje; zmienia swoją objętość pod wpływem wahań temperatury i wilgoci.

Podłoga pływająca umożliwia deskom zmianę tej objętości. Kładąc ją, między drewnem a ścianą pozostawia się szczelinę dylatacyjną. Podobną przestrzeń  zapewnia się między ścianami a podłożem, na którym panele zostaną położone; jest to tzw. dylatacja obwodowa.

Dzięki wykorzystaniu podłogi pływającej, przedłużysz żywotność nie tylko drewna, ale także wylewki z betonu, która nie będzie narażona na naprężenia.

Podłoga pływająca – jak przygotować podłoże?

Niemal każde deski podłogowe można zamontować jako podłogę pływającą. Wystarczy nabyć odpowiednie materiały i przygotować podłoże. Jak to zrobić?

  1. Przygotuj posadzkę pod wylewkę. Zamontuj na niej podkład izolacyjny – wełnę lub styropian podłogowy.
  2. Oddziel podkład izolacyjny od wylewki folią poliuretanową.
  3. Pamiętaj o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych! Zamontuj w nich pasy brzegowe – zapewnisz tym szczelność i trwałość podkładu.
  4. Wylej podkład.
  5. Ułóż swoje deski i ciesz się piękną podłogą! Pamiętaj, że wylewka musi być sucha, zanim zaczniesz układać na niej podłogę.

Masz wątpliwości dotyczące tego, czy podłoga pływająca jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Skontaktuj się z nami – doradzimy Ci, jak najlepiej położyć deski drewniane w Twoim domu.

MASZ PYTANIE?
NAPISZ DO NAS

telefon

91 455 32 46
693 63 33 11
693 63 19 75

mail

salon@ iwconcept.com.pl

placeholder

CENTRUM PODŁÓG I DRZWI

ul. Santocka 39
71-083 szczecin

otwarte

Pon - Pt
10:00 - 17:00
Sobota
10:00 - 14:00