PORADY

orzech amerykański iw concept
Rodzaje drewna > 23 marca 2017

Rodzaje drewna: Orzech amerykański

Orzech amerykański występuje jedynie na terenach Ameryki Północnej (środkowy zachód USA i południowy wschód Kanady).  Popularnie nazywany jest również jako „orzech czarny”. Bardzo lubi światło i wyrasta nawet do 30 metrów, a średnica pienia to ok. 1 metr. Kora jest mocno porowata, a samo drzewo wydaje smaczne i bardzo aromatyczne orzechy.

Kolorystyka

 Drewno o barwie od jasno do ciemnobrązowego z występującymi ciemniejszymi smugami. Biel o kolorze kremowo-brązowym, który można przyciemnić w procesie parowania drewna. Rysunek drewna z przewagą usłojenia prostego, jednak mogą wystąpić falistość oraz barankowatość włókien. Orzech Amerykański jest drewnem ciemniejszym od orzecha europejskiego. Jest nieco bardziej miękki. Wraz z upływem czasu orzech amerykański lekko jaśnieje i nabiera barw kremowo-brązowych. Posiada niewątpliwy urok. Zawiera juglon, czyli barwnik, który powoduje, że obumierające drzewo zaczyna czernieć. Drewno posiada bardzo widoczne usłojenie co sprawia, że idealnie nadaje się jako podłoga, ale również element dekoracyjny. Wykorzystuje się do m.in. do budowania instrumentów muzycznych czy wykonywania ozdobnych kolb karabinów. 

Właściwości

Drewno o dobrej stabilności. Łatwo obrabia się narzędziami ręcznymi oraz mechanicznie. Wykazuje dobre właściwości przy montażu gwoździami, również dobrze się klei. Podczas jego obróbki należy uważać na pyl, który może powodować reakcje alergiczne. Zawarta w orzechu amerykańskim tanina może powodować podczas olejowania powstawanie ciemniejszych przebarwień. 

Twardość Orzecha: 34-51 MPa

 

MASZ PYTANIE?
NAPISZ DO NAS

telefon

91 455 32 46
693 63 33 11
693 63 19 75

mail

salon@ iwconcept.com.pl

placeholder

CENTRUM PODŁÓG I DRZWI

ul. Santocka 39
71-083 szczecin

otwarte

Pon - Pt
10:00 - 17:00
Sobota
10:00 - 14:00