PORADY

pexels-photo-251454
Podłogi > 26 czerwca 2017

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej popularnym sposobem zapewnienia komfortu w domu. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system jest dużym udogodnieniem zapewniając idealne rozprowadzenie ciepła. Aby móc cieszyć się piękną drewnianą podłogą w swoim domu przy jednoczesnym zastosowaniu ogrzewania podłogowego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Drewniane podłogi układane na systemach grzewczych powinny być wykonane z desek z drewna o jak najniższej kurczliwości. Bezpośredni kontakt z wysoką temperaturą sprawia, że drewno narażone jest na wysychanie i odkształcanie. Można tego uniknąć wybierając drewno o wysokiej higroskopijności i niskim współczynniku skurczu. Gatunki drewna idealnie nadające się do zastosowania przy ogrzewaniu podłogowym to chociażby nasz rodzimy dąb. Polecane są też gatunki drewna egzotycznego np. merbau i jatoba. Wybierając deski warstwowe o dużym poziomie stabilności możemy uniknąć ryzyka rozchylania się fragmentów podłogi i powstawania szpar.

Innym parametrem istotnym w wyborze drewna przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego jest opór cieplny. Niska wartość oporu cieplnego sprawia, że deska łatwo przewodzi temperaturę emitowaną przez system ogrzewania podłogowego. W praktyce pozwala to zmniejszyć koszta ogrzewania. Wybierając rodzaj drewna zwróćmy uwagę na atesty i gwarancje producenta dotyczące instalacji na ogrzewaniu podłogowym.

Montaż desek na podłodze z zainstalowanym systemem ogrzewania nie różni się znacząco od montażu na posadzce bez ogrzewania. Istotnym czynnikiem, o którym trzeba pamiętać jest temperatura, w której instalujemy deski oraz wilgotność i twardość podłoża. Na podstawie tych wartości dobieramy odpowiednie preparaty chemiczne. Przystępując do układania podłogi zadbajmy, aby temperatura w pomieszczeniu wynosiła przynajmniej 18 stopni a podłoża nie mniej niż 15 i nie więcej niż 20 stopni. Po ułożeniu podłogi i włączeniu ogrzewania należy stopniowo zwiększać temperaturę, dzięki temu unikniemy odkształceń podłogi. Istotną wartością, o której należy pamiętać jest wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu zalecana przez producenta podłogi.

 

MASZ PYTANIE?
NAPISZ DO NAS

telefon

91 455 32 46
693 63 33 11
693 63 19 75

mail

salon@ iwconcept.com.pl

placeholder

CENTRUM PODŁÓG I DRZWI

ul. Santocka 39
71-083 szczecin

otwarte

Pon - Pt
10:00 - 17:00
Sobota
10:00 - 14:00