Porady

Kiedy trzeba osuszyć mieszkanie?

Wbrew pierwszym skojarzeniom – konieczności osuszania domu lub mieszkania nie niesie za sobą wyłącznie jego zalanie. Podwyższony poziom wilgoci powietrza to częste zjawisko także w nowych budowlach. Jest ono niekorzystne nie tylko dla budynku, ale i dla jego mieszkańców; zawilgocone ściany to idealne miejsce dla rozwoju pleśni i grzybów. Dlatego nie warto czekać – osuszanie swoich czterech kątów trzeba przeprowadzić natychmiast, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba. 

 

Przyczyny zawilgocenia domu lub mieszkania

Jest wiele powodów, przez które poziom wilgotności powietrza w Twoim lokum może osiągnąć niebezpieczną dla zdrowia wysokość. 

 

Zalanie domu lub mieszkania

To przyczyna, która wręcz zmusza do podjęcia decyzji o osuszaniu, jednak (na szczęście!) występuje najrzadziej. Najczęściej ma miejsce po zalaniu piwnicy pod poziomem gruntu  lub w wyniku położenia instalacji wodnej w budynku. W takiej sytuacji, warto jak najszybciej zamówić usługę osuszającą – poczynione przez wodę zniszczenia na pewno będą znacznie mniejsze.

 

Niesprawna lub źle położona wentylacja pomieszczeń

Problem ten dotyczy głównie nowego budownictwa. Nasi klienci często dziwią się – jak to, nowe mieszkanie a już zawilgocone? Wynika to z faktu, że dziś wykorzystuje się bardzo szczelne okna i drzwi zewnętrzne – dlatego tak ważne jest wykonanie dobrej wentylacji, szczególnie w łazience, gdzie z problemem pleśni na ścianie zmagamy się najczęściej. Osuszenie pomieszczenia jest w takim przypadku zazwyczaj jedynie tymczasowym rozwiązaniem – często konieczne jest także wykonanie nowej wentylacji.

 

Słaba izolacja pozioma przeciwwilgociowa lub przeciwwodna fundamentów 

To dla odmiany problem tak zwanego “starego” budownictwa. Nienaprawiana izolacja, z czasem zaczyna przepuszczać wodę, co powoduje podnoszenie poziomu wilgoci w domu wskutek silnych opadów atmosferycznych czy podniesienia poziomu wód gruntowych. W takiej sytuacji, po przeprowadzeniu osuszania fundamentów, trzeba stworzyć dodatkową, bardziej skuteczną warstwę izolacyjną.

 

Brak izolacji ścian zewnętrznych lub jej nieodpowiednie wykonanie

Zaniedbanie wykonania poprawnej izolacji ścian zewnętrznych zazwyczaj prowadzi do ich mocnego wychłodzenia. Zetknięcie się ciepłego powietrza, pochodzącego z ogrzewanego budynku z zimnym z zewnątrz prowadzi do skroplenia się pary wodnej i pojawienia się wilgoci na ścianie. W tej sytuacji, warto jest połączyć osuszanie pomieszczenia z wykonaniem termoizolacji murów.

 

Zbyt szybkie wykonywanie prac budowlanych

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duże ilości wody znajdują się w materiałach budowlanych – tynkach, zaprawach, wylewkach. Deweloperzy budują nowe domy czy bloki tak szybko, że nie pozwalają surowcom naturalnie wyschnąć – dlatego większość budowlańców potrzebuje sprzętów, które umożliwią im przyspieszenie tego procesu. Jeżeli kupujesz nowy dom czy mieszkanie sprawdź, czy poziom wilgotności mieści się w nim w dopuszczalnych normach. Wilgoć technologiczna nie zniknie sama, a może powodować poważne problemy w wykańczaniu mieszkania. Skutkami jej nieusunięcia są m.in. spływająca farba, wypaczone drzwi i puchnące ościeżnice.

 

Jak ocenić poziom wilgotności mieszkania?

Tylko w ekstremalnych sytuacjach, gołym okiem widać skutki zawilgocenia pomieszczenia – pleśń na ścianie czy rozpulchnione drzwi bądź panele. Bez odpowiedniego sprzętu nie jesteś w stanie zbadać, czy w Twoim lokum wilgotność powietrza mieści się w dopuszczalnych normach. Musisz powierzyć to zadanie firmie, posiadającej atestowane, kalibrowane higrometry.

 

Czy można samodzielnie zmniejszyć wilgotność pomieszczenia?

Domu bądź mieszkania nie da się osuszyć samodzielnie. Do skutecznego obniżenia poziomu wilgotności powietrza niezbędne są profesjonalne sprzęty, używane przez osoby umiejące odpowiednio ustawić ich moc i czas pracy. Osuszyć mieszkania nie pomoże:

  • ogrzewanie pomieszczenia – które może przynieść efekt odwrotny do założonego. Podniesienie temperatury spowoduje powstanie “sauny” – woda zacznie więc skraplać się na ścianach, wnikając w mury,
  • wietrzenie – jeżeli nie ma suchego lata bądź wyjątkowo mroźnej zimy, powietrze nie wysuszy naszego lokum. Nawet w tak sprzyjających warunkach, takie “osuszanie” trwałoby nawet pół roku – dlatego jest wręcz niemożliwe do przeprowadzenia.

 

Nie czekaj, aż problem podwyższonej wilgotności powietrza “zniknie sam”. Nie jest to dobrym wyjściem, gdyż woda i tak osadzi się w murach, a pleśń pojawi się na ścianach za kilka miesięcy czy lat. Jeżeli podejrzewasz, że masz problem z nieosuszonym domem czy mieszkaniem, skontaktuj się z nami. Profesjonalnie wykonamy usługę osuszania, używając do tego naszego nowoczesnego sprzętu.