PORADY

Jak zmienia się kolor drewna
Bez kategorii > 25 października 2018

Jak zmienia się kolor drewna?

Czy wiesz, że każdy gatunek drewna z czasem zmienia swoją barwę? Jest to proces naturalny, nieodwracalny i warto być go świadomym przed zakupem wymarzonych desek. To, jak bardzo Twoja podłoga zmieni swój kolor, zależy jednak od wielu czynników; dziś postaramy się wyjaśnić Ci, od jakich.

Promieniowanie UV

Zmiana barwy drewna zaczyna następować, gdy po raz pierwszy ma ono kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym. Proces ten trwa średnio 6-12 miesięcy, jak przebiegnie – zależy już od gatunku drewna. Zazwyczaj drewno wystawione na słońce ciemnieje, zdarzają się jednak sytuacje, w których staje się jaśniejsze. Najwrażliwsze na działanie promieniowania UV są gatunki egzotyczne, które nie sprawdzą się w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach – chyba, że światło będzie padać na podłogę równomiernie. W innej sytuacji, ryzykujesz powstaniem miejscowych przebarwień. Zmiany koloru spowodowanej promieniami słonecznymi nie da się powstrzymać, można jednak zminimalizować jej skutki, stosując lakiery z filtrami UV.

Gatunek drewna

Jak promieniowanie UV wpływa na najczęściej kupowane gatunki drewna? Sprawdź w naszej tabeli!

Gatunek drewnaWpływ promieni UVMożliwe odcienie
BukCiemniejeOd pomarańczowego do brązowo-miodowego
DąbCiemniejeŻółto-brązowy
DoussieCiemniejeJednorodny złocisty brąz
JatobaCiemniejeCiemnoczerwony
JesionDelikatnie ciemniejeKolor słomy
MerbauCiemniejePomarańczowo-brązowy
Orzech europejskiDelikatnie ciemniejeCiemniejszy odcień aktualnego koloru
WengeCiemniejeOd ciemnego brązu do czerni


Sposób czyszczenia

Na to, czy Twoja drewniana podłoga zmieni swój kolor, wpływa także sposób jej pielęgnacji. Drewniana podłoga, choć łatwa w czyszczeniu, może się dekoloryzować, jeśli jest wystawiona na zbyt silne działanie wody. Dlatego pamiętaj, by nigdy nie myć jej zbyt wilgotnym mopem, a rozlany napój – szybko zetrzeć. Jest to szczególnie ważne, jeśli wybierzesz mniej odporny na wilgoć gatunek drewna.

Drewno nie pozostaje obojętne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz nieodpowiednie oczyszczanie. Dlatego zanim zdecydujesz się na deski z tego surowca do pięknego, nasłonecznionego salony – zastanów się, jaki gatunek sprawdzi się tam najlepiej. Jeśli nie wiesz, jak zabezpieczyć drewno przed działaniem promieni słonecznych, skontaktuj się z nami. Pomożemy dobrać Ci odpowiedni lakier.

MASZ PYTANIE?
NAPISZ DO NAS

telefon

91 455 32 46
693 63 33 11
693 63 19 75

mail

salon@ iwconcept.com.pl

placeholder

CENTRUM PODŁÓG I DRZWI

ul. Santocka 39
71-083 szczecin

otwarte

Pon - Pt
10:00 - 17:00
Sobota
10:00 - 14:00