PORADY

Multiprotec-Acoustic-600x627
Podłogi > 8 czerwca 2017

Jak wybrać i przygotować podłoże pod panele podłogowe

Panele podłogowe to wygodne i estetyczne rozwiązanie, na aranżację posadzki. Sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych. Drewniane panele mogą być doskonałą ozdobą podłogi przez długie lata. by móc cieszyć się ich trwałością należy najpierw zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża.

Jak wybrać podłoże pod panele podłogowe?  

Decydując się na położenie paneli należy pamiętać, że jest to tak zwana “podłoga pływająca”. Oznacza to, że montując je na powierzchni posadzki nie używamy kleju ani żadnego spoiwa. Po ułożeniu panele będą swobodnie spoczywały na podłożu. Jest to istotne z uwagi na właściwości drewna, które podczas użytkowania narażone jest na zmiany wilgotności i temperatury. W konsekwencji wszystkie drewniane podłogi “pracują”, co oznacza kurczenie i rozszerzanie się ich elementów. Aby uniknąć zniekształceń wynikających z właściwości drewna niezbędne jest zachowanie dylatacji, czyli odstępu jaki pozostawiamy pomiędzy krawędzią układanej nawierzchni, a ścianą pomieszczenia. Zachowanie dylatacji podczas układania paneli pozwala drewnu pracować nie powodując odkształceń.

Zanim przystąpimy do montażu paneli podłogowych należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego podkładu. To wyjątkowo ważna decyzja, która wpłynie na trwałość naszej podłogi. Poza tym podkład pod panele decyduje o stopniu izolacji termicznej i akustycznej.

Wybierając produkt pod własną podłogę należy pamiętać, że:

  • przy dużych nierównościach posadzki, należy stosować grubą izolację;
  • przy dużej wilgotności podłoża stosuje się podkład o zwiększonej warstwie paraizolacyjnej;
  • w pomieszczeniach na piętrach, najlepiej użyć podkładu o zwiększonej izolacji akustycznej;
  • w pomieszczeniach, gdzie zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, należy wybierać podkłady o niskim oporze cieplnym.
  • podkłady zapewniające wysoką izolację termiczną stosujemy w pomieszczeniach, w których zależy nam na małej utracie ciepła.

Podkład pod panele jest niewidocznym elementem podłogi i dlatego często bagatelizuje się jego znaczenie. Należy jednak pamiętać, że oszczędzanie na nim może szybko okazać się złudne. Źle dobrany spowoduje utratę właściwości izolacyjnych podłogi oraz wpłynie na szybsze zużycie paneli. Po wybraniu odpowiedniego podkładu można przystąpić do przygotowania podłoża.

Jak przygotować podłoże pod panele?

Podłoże, na którym zamierzamy układać panele powinno być równe, osuszone i wolne od zanieczyszczeń. W przypadku nowych budynków, warto zadbać o wyrównanie podłoża stosując samopoziomującą wylewkę. Dzięki temu unikniemy problemów na dalszych etapach montażu. W przypadku starych powierzchni zazwyczaj wystarczy wyrównanie masą szpachlową oraz dokładne oczyszczenie z zanieczyszczeń. Kolejnym etapem jest położenie folii izolacyjnej,która zabezpiecza drewno przed wilgocią. Grubość folii zależy od pomieszczenia.

W nowych budynkach oraz w pomieszczeniach o wyższej wilgotności (łazienka, kuchnia) stosujemy grubsze folie izolacyjne. Układając warstwę izolacyjną trzeba pamiętać, aby jej części zachodziły na siebie na zakładkę zachowując 20-30 centymetrowy margines. Po ułożeniu warstwy izolacyjnej można przystąpić do instalacji podkładu właściwego. W przypadku podkładu płytowego kolejne jego elementy układamy na styk, tak aby nie zachodziły one na siebie. Stosując podkłady rowkowe należy pamiętać, aby układać je rowkami do dołu. Po ułożeniu warstwy podkładu można przystąpić do instalacji paneli.

Zarówno wybranie odpowiedniego podkładu, jak i sposób przygotowania podłoża są wyjątkowo skomplikowane. Dobry i sprawdzony fachowiec dostosuje wybór kolejnych elementów i ustali jakie rozwiązania będą najlepsze dla Twojego domu i wybranej przez Ciebie podłogi tak, abyś mógł cieszyć się nimi przez długie lata.

 

MASZ PYTANIE?
NAPISZ DO NAS

telefon

91 455 32 46
693 63 33 11
693 63 19 75

mail

salon@ iwconcept.com.pl

placeholder

CENTRUM PODŁÓG I DRZWI

ul. Santocka 39
71-083 szczecin

otwarte

Pon - Pt
10:00 - 17:00
Sobota
10:00 - 14:00