PORADY

iw concept - jak dbać o drewnianą podłogę
Podłogi > 6 kwietnia 2017

Jak chronić drewniane podłogi?

Drewniane podłogi są nie tylko piękne, ale również długowieczne. Niestety nie są niezniszczalne i aby służyły nam długimi latami musimy o nie odpowiednio dbać. Jak chronić drewniane podłogi?

Maty i wycieraczki

Nanoszony do domu piasek na butach działa jak papier ścierny. Dlatego musimy regularnie zamiatać lub odkurzać podłogi. Przed drzwiami konieczne jest  położenie wycieraczki i jeśli to konieczne przypomnienie domownikom o korzystaniu z niej. Warto niedaleko drzwi wyjściowych położyć matę lub dywanik z nieprzepuszczającą wody warstwą u spodu. W ten sposób zapobiegniemy nanoszeniu piasku w domu.

Pod meblami, a szczególnie pod krzesłami warto dokleić filcowe podkładki, które zapobiegają rysowaniu się podłogi. Pod biurkiem, przy którym często pracujemy warto nakleić matę, która zapobiega wycieraniu się podłogi, szczególnie gdy nasze krzesło posiada kółka. Bez problemu znajdziemy dyskretne, przezroczyste gumowe maty ochronne przeznaczone właśnie do tego celu.

Zwierzęta domowe

Ważne jest żeby naszym domowym pupilom regularnie podcinać pazurki. Zwierzęce łapki mogą powodować zarysowania, szczególnie podczas zabawy.  Pod miskami z jedzeniem i wodą , z których często coś wypada lub się rozlewa, warto położyć gumowa matę lub podkładkę. Można je bez problemu dostać w sklepach zoologicznych.

Woda i wilgoć

Drewno nie lubi wilgoci. Dlatego musimy pamiętać, żeby chronić nasze podłogi przez zbyt dużą ilością wody. Myjemy je wilgotnymi (ale nie mokrymi!) szmatkami lub płaskim mopem po to, by na powierzchni desek lub paneli nie zostawało zbyt dużo wilgoci. Ta fatalnie wpływa na drewno powodując jego pęcznienie, wybrzuszanie i odklejanie. Ważna jest również wilgotność powietrza w domu, gdy jest zbyt wysoka może powodować trwałe uszkodzenia. Zbyt suche powietrze także nie służy drewnianej podłodze. Ta będzie wysychać (nawet to po obróbce termicznej drewno w dalszym ciągu “pracuje”) powodując powstawanie szpar i wypaczeń.

Tylko odpowiednie preparaty pielęgnacyjne

Mówiąc o ochronie drewnianych podłóg nie można zapomnieć o odpowiednim dobieraniu preparatów czyszczących i pielęgnacyjnych. Te powinny być dedykowane do rodzaju podłogi – olejowanej czy lakierowanej. Preparaty uniwersalne spisują się jedynie na krótką metę. Ich długie stosowanie powoduje niszczenie powłoki ochronnej czy to lakierowanej, czy oleju, którym pokrywamy deski.

Odpowiednia ochrona i pielęgnacja drewnianych podłóg zapewni nam i długie użytkowanie i utrzymanie pięknego wyglądu na wiele lat. Musimy jednak pamiętać, że drewniana podłoga zmienia się z biegiem lat, jest to ta cecha, która sprawia, że jest niepowtarzalna, a właśnie to lubimy w niej najbardziej!

 

MASZ PYTANIE?
NAPISZ DO NAS

telefon

91 455 32 46
693 63 33 11
693 63 19 75

mail

salon@ iwconcept.com.pl

placeholder

CENTRUM PODŁÓG I DRZWI

ul. Santocka 39
71-083 szczecin

otwarte

Pon - Pt
10:00 - 17:00
Sobota
10:00 - 14:00