PORADY

Jak dbać o podłogę w sezonie jesienno-zimowym
Podłogi > 21 listopada 2018

Jak dbać o podłogę w sezonie jesienno-zimowym?

Czy wiesz, że chłodna, jesienno-zimowa aura oraz ogrzewanie powietrza w pomieszczeniach może negatywnie wpłynąć na Twoją drewnianą podłogę? Drewno jest materiałem długowiecznym i wytrzymałym – jednak, by pięknie wyglądało i dobrze służyło, należy je odpowiednio pielęgnować. Podpowiadamy, jak dbać o podłogę w sezonie jesienno-zimowym.

Co szkodzi Twojej drewnianej podłodze jesienią i zimą?

Deszcz i piach – zmora jesieni

Woda i piasek wnoszone na Twoich butach podczas niesprzyjającej jesiennej pogody nie wpływają pozytywnie na kondycję Twojej podłogi.

Drewno źle znosi kontakt z nadmiarem wilgoci – nawet, jeśli jest odpowiednio zabezpieczone. Dlatego jeśli wejdziesz do domu w mokrych butach – jak najszybciej wytrzyj podłogę, a buty zostaw w takim miejscu, by woda nie ściekała z nich na drewno. Dobrze sprawdzą się np. gumowe podkładki pod buty. Jeśli nie usuniesz wilgoci odpowiednio szybko – Twoja drewniana podłoga może się wybrzuszyć i odkształcić. Niestety, może to trwale zniszczyć Twój parkiet.

Podobnie destrukcyjny wpływ na drewnianą podłogę wywiera wnoszony na butach piach. Nieuprzątnięty, może zarysować Twoje deski. Jesienią i zimą częściej, niż o innych porach roku zamiataj podłogę lub odkurzaj – ale koniecznie końcówką, wyposażoną w miękkie włosie. Zachęcaj także wszystkich domowników i gości do korzystania z wycieraczki.

Śnieg i błoto – owoc zimy

Śnieżna aura nie sprzyja Twojej drewnianej podłodze. Mechanizm wygląda tu podobnie, jak w przypadku deszczu. Wchodząc do domu, wnosisz do niego spore ilości wody i błota – czyli piasku. Nierzadko na Twoich butach znajduje się także sól, którą niektórzy sypią zalodzone chodniki. Dlatego pamiętaj, by zimą zostawiać buty na specjalnie do tego przeznaczonej podkładce, a mokrą i brudną podłogę – szybko sprzątać.

Ogrzewanie

Negatywny wpływ na Twój parkiet może mieć także nadmierne ogrzewanie pomieszczeń. Drewno to materiał higroskopijny – chłonie wilgoć z powietrza i w zależności od jej ilości, zmienia swoją objętość. W wyniku nadmiernego wysuszenia powietrza, deski mogą się skurczyć. Jeśli tak się stanie, w Twojej pięknej podłodze powstaną szczeliny. Po zakończeniu sezonu grzewczego podłoga zazwyczaj wraca do stanu pierwotnego, jeśli jednak wilgotność powietrza w Twoim domu jest bardzo niska – dla zdrowia Twojej rodziny oraz drewnianej podłogi, zainwestuj w nawilżacz.

Regularne dbanie o podłogę drewnianą nie jest skomplikowane – a na pewno pozytywnie wpłynie na jej wygląd i żywotność. Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady dotyczącej tego, jak zadbać o Twoją podłogę w sezonie jesienno-zimowym – skontaktuj się z nami!

MASZ PYTANIE?
NAPISZ DO NAS

telefon

91 455 32 46
693 63 33 11
693 63 19 75

mail

salon@ iwconcept.com.pl

placeholder

CENTRUM PODŁÓG I DRZWI

ul. Santocka 39
71-083 szczecin

otwarte

Pon - Pt
10:00 - 17:00
Sobota
10:00 - 14:00